Σχολικός Εκφοβισμός-Συνεργασία Κοινωνικής Λειτουργού

Σας ενημερώνουμε ότι στα πλαίσια των καινοτόμων δράσεων του 2ου Γυμνασίου Αχαρνών για 3η συνεχή χρονιά συνεχίζουμε, με μεγάλη επιτυχία τα προγράμματα:

1. «Σχολικός Εκφοβισμός και Ενδοσχολική Βία ?Bullying»

Συναντήσεις κάθε Τρίτη, το πρόγραμμα αφορά μαθητές (όλων των τάξεων), γονείς και καθηγητές. Στόχος είναι η κατανόηση, η ευαισθητοποίηση και η διερεύνηση τρόπων διαχείρισης και πρόληψης του φαινομένου του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο.

2. Συνεργασία Κοινωνικής Λειτουργού με οικογένειες που έχουν ανάγκη βοήθειας σε θέματα Ασφάλισης και Συμβουλευτικής.

Όποιος γονιός ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει με την υποδιευθύντρια κ. Αλεξανδροπούλου και να κλείσει ραντεβού (2102468229).

Υπεύθυνοι για ην οργάνωση και την υλοποίηση των καινοτόμων δράσεων είναι οι κυρίες Σχοινά Μαρίνα (κοινωνική λειτουργός) και Τρουμπούκη Κάτια (ψυχολόγος).