Θεατρικές παραστάσεις

Το 2ο Γ/σιο «αγαπάει» το θέατρο και έχει διοργανώσει αρκετές θεατρικές παραστάσεις, αποσπώντας μάλιστα  ιδιαίτερες διακρίσεις και επαινετικά σχόλια.

Με το έργο « Όνειρο καλοκαιρινής νύκτας» του Σαίξπηρ, συμμετείχε στους πανελλήνιους μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες του 2002, με την καθοδήγηση των εκπ/κών Ζαμπούνη Μιχαήλ (ΠΕ 11) και Καρανίκου Κ. (ΠΕ 02). Στο σχολείο απονεμήθηκε έπαινος για τη συμμετοχή του στους παραπάνω αγώνες,  καθώς και ειδική διάκριση από την Επιτροπή Σύγχρονου θεάτρου.

Το Μάιο του 2003 το σχολείο μας μετείχε στους  πανελλήνιους μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες με το έργο «Παντρολογήματα» του Νικολάι Γκόγκολ , με την επιμέλεια των εκπ/κών Ζαμπούνη Μιχαήλ (ΠΕ 11) και Καρανίκου Κ. (ΠΕ 02), αποσπώντας νέο έπαινο.

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ  ΙΟΥΝΙΟΥ 2007

Κατά τη σχολική χρονιά 2006-2007 παρουσιάστηκαν από τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας τα μονόπρακτα του Άντον Τσέχωφ « Η Αρκούδα» και «Πρόταση Γάμου» . Πήραν μέρος οι μαθητές/ τριες: Μαυρίδου Πόπη, Σπαθάρου Κική , Ρήγος Γιώργος, (στο πρώτο) και Σιδηροπούλου Κων/να, Γκιντίνος Γιώργος, Τσακίρης Αποστόλης (στο δεύτερο).

Την επιμέλεια της παράστασης είχαν οι καθηγήτριες  Κακολύρη  Αγγελική (ΠΕ 02) και Ιωαννίδου Μαρία    (ΠΕ02) και των σκηνικών η καθηγήτρια  Μάρρη Σοφία (ΠΕ 08).

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ  ΙΟΥΝΙΟΥ 2009

Κατά το σχολικό έτος 2008-2009 , παρουσιάστηκε από τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας, η κωμωδία του Μολιέρου « Ζωρζ Νταντέν» . Πήραν μέρος οι μαθητές /τριες: Πολυδώρου Ελένη, Διαμαντοπούλου  Βίκυ , Ζέπου Σοφία, Σκουτζούρη Αγγελική, Παπακώτσης Γιώργος, Μιχαηλίδης Γιάννης, Γραμματικοπούλου Αλεξάνδρα, Μακρίδης Χάρης.

Την επιμέλεια της παράστασης είχαν οι καθηγήτριες Κακολύρη Αγγελική (ΠΕ 02) και Ιωαννίδου Μαρία (ΠΕ 02)

Την παράσταση παρακολούθησαν με μεγάλο ενθουσιασμό μαθητές, γονείς, εκπ/κοί και παράγοντες της τοπικής κοινωνίας , που χειροκρότησαν την επιτυχημένη προσπάθεια μαθητών και εκπ/κών . Ήταν ένα πολύ ευχάριστο «αντίο» στη παρελθούσα σχολική χρονιά.

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ  ΙΟΥΝΙΟΥ 2014

20-6-2014: Παρουσίαση θεατρικού έργου, της μονόπρακτης κωμωδίας «Η επέτειος» του Άντον Τσέχωφ. Υπ.καθ.: Α. Κακολύρη, Μ. Ιωαννίδου. Μετείχαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης: Φωτιάδης Στ., Παππού Μ., Περαματζή Εύη, Ηλιάδη Άννα, Κόρρας Ν.