Εργαστήριο online για τη λειψυδρία

«ASK THE FLASK - ΡΩΤΑ ΤΟ ΑΣΚΙ»

ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠ? ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Το ASK THE FLASK είναι μέρος ενός on line workshop, με ομάδες εργασίας απ? όλο τον κόσμο, χωρισμένες κατά εκπ/κή βαθμίδα και προερχόμενες από χώρες, όπου παρατηρείται λειψυδρία και από άλλες, όπου το νερό είναι άφθονο.

Το φλασκί είναι σύμβολο πορείας του ταξιδευτή της ερήμου, σύμβολο της διατήρησης της ζωής στις δύσκολες συνθήκες   της «ανυδρίας».

Οι συμμετέχοντες επικοινωνούν διαδικτυακά, θέτουν ερωτήματα, ανταλλάσσουν και διαμορφώνουν απόψεις για τη σχέση τους με το νερό, την καθημερινότητά τους, την επαφή με τις αντιθέσεις και την κατανόηση της διαφορετικότητας.

Στόχος είναι να δημιουργήσουν τα παιδιά και να εκφραστούν αλληλοεπιδρώντας καλλιτεχνικά, να θέσουν κοινούς στόχους ζωής, καθώς είναι αυτοί που θα παραλάβουν έναν πλανήτη απειλούμενο από υπερθέρμανση, μόλυνση, ερημοποίηση, ιδιωτικοποίηση κλπ. Όλοι πρέπει να πιούμε από το ίδιο φλασκί και να αισθανθούμε σύμμαχοι ως κάτοικοι μιας μεγάλης πλανητικής γειτονιάς.

Στο πρόγραμμα μετείχαν οι μαθητές του Α3, που κληρώθηκαν να συνεργαστούν με παιδιά από την Κένυα (χώρα με λειψυδρία), με τα οποία επικοινώνησαν μέσω skype.

Όλη η δράση- που ξεκίνησε από το Νοέμβριο του 2013 και συνεχίστηκε ως το τέλος της διδακτικής χρονιάς- αποτυπώθηκε σε ένα ολιγόλεπτο βιντεάκι που θα παρουσιαστεί στην γκαλερί «ΤΕΧΝΟΧΩΡΟΣ» (Ακρόπολη), όπως και σε ημερίδα στην Ύδρα, αλλά και διαδικτυακά σε όλο τον κόσμο.

Υπεύθυνη υλοποίησης προγράμματος και μοντάζ:

Σ. Μάρρη , ΠΕ08,καλλιτεχνικών.

Υπεύθυνη χορού:

Κ. Σκανδάλη, ΠΕ11, φυσ. αγωγής.