Αρχική σελίδα Δράσεις Σχολείου Δράσεις Σχολείου 2015-16

Δράσεις σχολείου 2015-16

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ- ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ 2015-2016

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2015:

• 1-9-2015: Έναρξη σχολικού έτους.
  • 2-9-2015: συνάντηση εργασίας Διευθυντών σχολικών μονάδων με Διευθυντή Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής, κ. Καπέλλα, στο 7ο Γ/σιο Αχαρνών, με θέμα «Προγραμματισμός Εκπ/κού Έργου».
  • 2/9-4/9: Εξετάσεις επαναληπτικές Σεπτεμβρίου.
  • 3-9-2015: Επίσκεψη κ. Ευθυμιάδου, προέδρου Επιτροπής Παιδείας Δ.Ε. Δ. Αχαρνών και συζήτηση με το διευθυντή του σχολείου για θέματα της σχολικής μονάδας.
  • 3-9-2015 έως 8-9-2015: οι εκπ/κοί κλ.ΠΕ11 (κ.κ. Σκανδάλη, Μέλλου, Ηλιάδης) παρακολούθησαν σεμινάριο ? επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο «Ελληνική Αγωγή», που διοργανώθηκε από τη σύμβουλο κ. Ν. Αρβανίτη (ΠΕ11).
  • 7-9-2015: Έκδοση αποτελεσμάτων εξετάσεων Σεπτεμβρίου.
  • Επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπ/κούς κλ. ΠΕ07 από τη σύμβουλο κ. Ιωαννίδου, στο Γ/σιο Άνοιξης, με τίτλο « Σχολική Τάξη με ιδιαιτερότητες». (Το παρακολούθησε η κ. Μοντεσάντου).
  • 8-9-2015: επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπ/κούς κλ. ΠΕ16, στο 1ο ΕΠΑΛ Αθήνας. Παρακολούθησε ο κ. Δέδες.
  • 9-9-2015: Συνεδρίαση για θέματα λειτουργίας σχολείου. Επίσκεψη κ. Μ. Σχοινά (ανανέωση υλοποίησης προγράμματος αγωγής υγείας-ψυχολογική στήριξη γονέων και μαθητών).
  • 11-9-2015: Έναρξη διδακτικής σχολικής χρονιάς με τον καθιερωμένο αγιασμό, παρουσία του Συλλόγου Διδασκόντων, του προεδρείου του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, καθώς και αρκετών γονέων. Διανομή σχολικών εγχειριδίων στους μαθητές. Η κ. Γιαννάκου, πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Δ. Αχαρνών συνομίλησε με τη Δ/νση και το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου.
  • 15-9-2015: Επίσκεψη κκ. Μ. Σχοινά και Κ. Τρουμπούκη (πρόγραμμα αγωγής υγείας)
  • 24-9-2015: Επιμορφωτικό σεμινάριο για τη διδασκαλία της Τεχνολογίας στη Γ΄Γ/σίου. Παρακολούθησαν οι κκ. Χαρτζής και Χατζηαθανασίου, (εκπ/κοί κλ. ΠΕ17).
  • 29-9-2015: Έναρξη κύκλου συναντήσεων της ομάδας του προγράμματος Αγωγής Υγείας με μαθητές και γονείς, για την ψυχολογική ενίσχυσή τους λόγω κρίσης.
  • Το απόγευμα πραγματοποιήθηκε η πρώτη Συνέλευση Γονέων με μεγάλη συμμετοχή και την παρουσία του Διευθυντή και εκπ/κών του σχολείου, όπως και μελών του προεδρείου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Υπήρξε εποικοδομητικός διάλογος για θέματα του σχολείου και την ανάγκη συνεργασίας όλων των φορέων για την καλύτερη αντιμετώπισή τους.

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2015 :

• 1-10-2015: Επίσκεψη της κ. Φωτίου, συμβούλου Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου.
  • 2-10-2015: Το Β3 παρακολούθησε ντοκιμαντέρ για την ίδρυση της Κων/πολης στο πλαίσιο του μαθήματος της Μεσαιωνικής και Βυζαντινής Ιστορίας. Υπ. καθ.: κ. Πέτρου (ΠΕ02).
  • Εκλογές για την ανάδειξη πενταμελούς επιτροπής εκπροσώπησης των μαθητών ανά τμήμα.
  • 5-10-2015: Ημέρα Πανελλήνιου εορτασμού σχολικού αθλητισμού και εκδηλώσεων κατά του ρατσισμού. Ομιλία από την κ. Σκανδάλη, (ΠΕ11), αιρετό του ΠΥΣΔΕ Ανατ. Αττικής, για την αξία του αθλητισμού και τη σημασία αποφυγής ρατσιστικών συμπεριφορών. Πραγματοποιήθηκαν μαθητικοί αγώνες ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης.
  • Η σχολική μας βιβλιοθήκη εμπλουτίστηκε με βιβλία των εκδόσεων Πατάκη, ως δωρεά, ύστερα από κλήρωση σχολείων που μετείχαν στη δράση «Κάθε σχολείο και βιβλιοθήκη».
  • 6-10-2015: Επίσκεψη ψυχολόγων (πρόγραμμα Αγωγής Υγείας)
  • Ο Διευθυντής, κ. Τσαλκίδης, παρευρέθηκε σε συνεδρίαση του Δ. Αχαρνών για την παιδεία.
  • 8-10-2015: Συνδιδασκαλία όλων των τμημάτων της Γ΄Γ/σίου στο πλαίσιο του μαθήματος της Ν.Ε. Λογοτεχνίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν ταινίες μικρού μήκους σχετικές με το δημοτικό τραγούδι «Του γεφυριού της Άρτας», στο πλαίσιο διερευνητικής ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας. Υπεύθυνες καθηγήτριες (ΠΕ02): κκ. Πέτρου, Ιωαννίδου, Κανελλάκη. Παρευρέθηκε η κ. Κακολύρη. Τεχνική υποστήριξη: κκ. Τσακίρη, Γεωργούλης.
  • 9-10-2015: Εκλογές για την ανάδειξη της 15/μελούς επιτροπής αντιπροσώπων των μαθητών του σχολείου μας.
  • 13-10-2015: Επίσκεψη ψυχολόγων (πρόγραμμα Αγωγής Υγείας)
  • 15-10-2015: Διδακτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Β3-4 στο αρχαιολογικό χώρο των παρυφών της Ακρόπολης (θέατρο Διονύσου, Ηρώδειο, αρχαία αγορά). Συνοδοί: κκ. Χατζηαθανασίου, Ντουκάκης, Μαργαρίτη, Ζαφειρίου, Γαλανάκης.
  • Οι μαθητές του B1 παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ του Σ. Κούλογλου «Βρωμοέλληνες» στο πλαίσιο του μαθήματος της Ν.Ε. Λογοτεχνίας και ομαδικής εργασίας για τα προβλήματα των μεταναστών. Υπ. καθ.: κ. Πέτρου (ΠΕ02).
  • 16-10-2015: Οι μαθητές του Β3 παρακολούθησαν ντοκιμαντέρ για τη στάση του νίκα στο πλαίσιο του μαθήματος της Μεσαιωνικής και Βυζαντινής Ιστορίας. Υπ. καθ.: κ . Πέτρου (ΠΕ02).
  • 17-10-2015: Μια «μαύρη» μέρα για τη σχολική κοινότητα, καθώς έχασε τη ζωή του σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα ο μαθητής μας, Δ. Ιούσεφ.
  • 20-10-2015: βαρύ κλίμα στο σχολείο επί δύο ημέρες. Οι ψυχολόγοι του προγράμματος αγωγής υγείας συνομίλησαν με τους συμμαθητές του μαθητή. Το απόγευμα σύσσωμη η σχολική και τοπική κοινότητα τον αποχαιρέτησε κατά την κηδεία του.
  • 26-10-2015: Απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές που διακρίθηκαν στα σχολικά μαθήματα κατά το σχ. έτος 2014-15.
  • 27-10-2015: Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου.
  • 29-10-2015: Συνάντηση του 15/μελούς με τον κ. Τσαλκίδη, Δ/ντή του σχολείου, το Σύλλογο Γονέων και την κ. Ευθυμιάδου, για θέματα του σχολείου.