Βράβευση ecomobility 2013-14

Βράβευση Ecomobility

Το Σάββατο 5 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε η Τελετή Απονομής των Βραβείων της Εκστρατείας ECOMOBILITY 2013-14, στο Αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων.

Το σχολείο μας που συμμετέχει για 3η συνεχόμενη χρονιά στην εκστρατεία, απέσπασε το

2ο βραβείο Δημιουργίας στην κατηγορία Μουσική Σύνθεση.

Μαθητές που συμμετείχαν:

1.Αδαμοπούλου Μαρίνα

2.Γεωργίτσου Αντωνία

3.Δεληκωστίδης Μιχάλης

4.Κακουλίδου Νικολέτα

5.Μπαράκοβα Άννα

6.Παππού Μαρία

7.Πασάτ Νέλυ

8.Περαματζή Εύη

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Κούρου Σταυρούλα, Μέλλου Φωτεινή

Στην εκστρατεία συμμετείχαν σχολεία από 40 πόλεις της Ελλάδας και  αφορά την διερεύνηση των τρόπων μετακίνησης στις σύγχρονες πόλεις με στόχο οι νέοι να μάθουν να ζουν προστατεύοντας το περιβάλλον και αναβαθμίζοντας την λειτουργία των πόλεων και να προτείνουν λύσεις για την αλλαγή τόσο των συνθηκών όσο και τη στήριξη του δικαιώματος  ελεύθερης μετακίνησης στις πόλεις.

Στους μαθητές και συντελεστές της Εκστρατείας έστειλαν χαιρετισμό ο Υπουργός Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, ο Υπουργός Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, καθώς και ο Υπουργός Μακεδονίας Θράκης. Την Τελετή παρακολούθησαν εκπρόσωποι της πολιτείας, Επιστημονικών Φορέων, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης,  εκπαιδευτικοί και μαθητές από πολλές πόλεις της χώρας.

Το τραγούδι μπορείτε να το βρείτε: