ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΧΑΡΝΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ 1o ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΧΑΡΝΩΝ

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 1μαθητικό φεστιβάλ που διοργάνωσε το ΕΠΙΣΚΗΝΙΟ για την ανάδειξη του αρχαίου θεάτρου Αχαρνών, καταδεικνύοντας έμπρακτα την πεποίθηση ότι η πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας αποτελεί μέλημα και  προτεραιότητα  του σχολείου. Είχε προηγηθεί στις 16-3-2016, επίσκεψη στο σχολείο της κ. Μίχα, προέδρου του ΕΠΙΣΚΗΝΙΟΥ, που είχε παρουσιάσει στους μαθητές της Γ΄ τάξης το αρχαίο θέατρο και τις εργασίες που έχουν μέχρι τώρα γίνει, όπως και τις ενέργειες που έχουν δρομολογηθεί με την επίβλεψη αρχαιολόγων και μελών του ΕΠΙΣΚΗΝΙΟΥ.

Το σχολείο μας πήρε μέρος στο 1o Φεστιβάλ με τις παρακάτω δράσεις:

• Μαθητές του Γ3 και Γ4 κατασκεύασαν με την καθοδήγηση της κ. Τσαρτσανίδου (ΠΕ08) αρχαία προσωπεία που εκτέθηκαν στον προθάλαμο της αίθουσας εκδηλώσεων του δημαρχείου (5/5/2016-13/5/2016).

IMG 3489 2

• Τη Δευτέρα 9-5-2016, οι μαθητές Ιωάννης Παραγυιός (Γ3) και Ευγενία Ντίμο (Γ4) εκπροσωπώντας το σχολείο κατέθεσαν την πρόθεση υιοθεσίας του αρχαίου θεάτρου Αχαρνών και παρουσίασαν τις σχετικές δράσεις για την ανάδειξή του. Διάβασαν μάλιστα αποσπάσματα από εκθέσεις συμμαθητών τους, διαφόρων τάξεων, οι οποίοι μετέχοντας εδώ και 4 χρόνια στο διαγωνισμό γραπτής έκθεσης για την ανάδειξη του αρχαίου θεάτρου εκφράζουν το θαυμασμό και την περηφάνια τους για τη σπουδαία ανακάλυψη, συνάμα με τη βαθιά τους πίστη ότι αξίζει να ολοκληρωθεί η ανασκαφή του χώρου και προτείνουν τρόπους για την περαιτέρω αξιοποίηση του μνημείου, ώστε να διασωθεί από την αφάνεια!

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του δήμου, εκτός από την τελετή υιοθεσίας του θεάτρου από 5 σχολεία, παρουσιάστηκε το βιβλίο της αρχαιολόγου, κ. Ε. Κασσωτάκη, «Ο νεαρός Εύπορος μια μέρα στο θέατρο των Αχαρνών» και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο Δικαιόπολις μας ταξιδεύει στο μαγευτικό κόσμο του αρχαίου θεάτρου». Παρευρέθηκαν ο διευθυντής του σχολείου, κ. Α. Τσαλκίδης, η κ. Κ. Κανελλάκη (υπεύθυνη δράσης) και η κ. Σ. Τσακίρη.

• Την Τρίτη 10-5-2016, οι ταλαντούχοι μαθητές μας, Σωτήρης Δαλαμάγκας (Γ1), Ιωάννα Κωνσταντινίδη (Γ2) και Σοφία Σωτηράκου (Β4), με την καθοδήγηση των φιλολόγων, κκ. Ιωαννίδου, Κακολύρη, Κανελλάκη, παρουσίασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του δημαρχείου Αχαρνών, απόσπασμα από την κωμωδία του Αριστοφάνη, «Αχαρνής».

DSCN2015 2

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο κ. Α. Τσαλκίδης (διευθυντής του σχολείου), η κ. Α. Αλεξανδροπούλου (υποδιευθύντρια), οι εκπ/κοί: Θ. Σπηλιωτόπουλος, Δ. Ηλιάδης, Σ. Τσακίρη, Γ. Καραγιάννη, Μ. Πέτρου, Μ. Χατζηαθανασίου, Κ. Σκανδάλη και η κ. Τζαμουτζάκη, (συνταξιοδοτηθείσα πρώην υποδιευθύντρια).

10.05.2016. 2

Η αφίσα που συνόδεψε τη θεατρική παράσταση  «Αχαρνής» του Αριστοφάνη.